
Az Oscar-jelölt Lauren Bacall magasztos, büszke tartással jelenik meg a színen, anekdotákat ont elfogyasztott férjeiről, célja, hogy felkavarja maga körül az állóvizet és szőröstül-bőröstül összezavarja hallgatóságát. A teátrális primadonna üde színfolt a sok gyászos-képű szereplő között, Bacall tökélyre viszi az önnön egyéniségétől fellegekben repülő, saját hangját élvezettel hallgató vénkisasszony szerepét.
A háromszoros Oscar-jelölt Michelle Pfeiffer egy fokkal visszafogottabb, mint Bacall: a színfalak mögött húzódó dráma jobban kiül az arcára, s Mrs. Hubbard játékos, bohó jellemét sem tudja visszaadni, ami az Agatha Christie-regényben központi humorforrásként szolgál a karakter-narratívában. Érthető, hogy a történet sokadik feldolgozásában Pfeiffer újat próbál mutatni, így viszont pont a karakter meggyőző erővel bíró személyisége veszik el, ami az első pillanatban megfogja a nézőt, és aki egyből kitűnik a sokszereplős krimiből.
Az Oscar-díjas Kenneth Branagh feldolgozásában az alkotás végjátékában Mrs. Hubbard-nak jut egy nagyobb drámai pillanat is, ami az 1974-es adaptációban nem tetten érhető. Az említett jelenetben katartikus élmény, amikor Pfeiffer letépi magáról a parókát és teret enged a gyász érzésének. Branagh ambiciója percipálható a film képkockáin, de talán ebben a jelenetben ér el arra a csúcspontra, ami nem tapasztalható a film korábbi képkocáin.
Miután Branagh filmje nem kapott kimagaslóan jó kritikákat, Pfeiffer-t sem jelölték Oscar-díjra a női mellékszereplők között (ugyanebben az évben a “Mother” című filmben is prominens mellékszerep jutott neki). Ellenben az ötszörös Oscar-jelölt Sidney Lumet filmjét hat Oscar-díjra jelölték, és a háromszoros Oscar-díjas Ingrid Bergman diadalmaskodott is mellékszerepben. Felfoghatatlan, hogy mit látott az Amerikai Filmakadémia Bergman sematikus, már-már parodikus alakításában, amit Bacall magával ragadó játékában nem - örök talány marad, miért nem éltek a lehetőséggel, hogy arany szoborral díjazzák az akkor már veterán Bacall-t.
Összegezve, Bacall lehengerlő és komplex komikus alakítást nyújt, Pfeiffer pedig egy jelenetben brillíroz igazán, jóllehet, abban szenzációs. Az 1974-es filmverzió különbül megigézi a hófehér téli tájon át zakatoló vonat vendégseregének megrendítő drámáját, míg a 2017-es film apró mozzanatokra tud hatást gyakorolni a nézőre. Egy biztos: mindkét filmben a Mrs. Hubbard-ot játszó színésznő a mellékszereplők hajtóereje, az őserő, ami igaz csak egy időre, de még a nagy Hercule Poirot-ot is félrevezeti.
Lauren Bacall: ★★★★★
Michelle Pfeiffer: ★★★★☆
Az olvasók szerint: Talán, mert Michelle Pfeiffer alakítása frissebb, vagy az ő neve többet mond az olvasóknak, mint a lényeges színész munkásságát Hollywood aranykorában megtett Lauren Bacall-é, előbbi színésznő toronymagasan nyerte az olvasói szavazást, a szavazatok 69%-át begyűjtve.