2024. augusztus 21., szerda

Balsai Móni | "X - A rendszerből törölve" (2018)

Éva (Balsai) gyanús halálesetek után nyomoz a fővárosban. A rendőrnő összefüggést vél látni több haláleset között, amit nem rejt véka alá kollégái előtt sem. Az áldozatok egytől-egyig idős emberek, gyilkosuk pedig úgy álcázza a gyilkosságokat, mintha az áldozatok önkezűleg vetettek volna véget az életüknek. Az introvertált, csendes nő törekvése, hogy összetett, minden részletre kiterjedő nyomozás induljon a bűnügyekben nemhogy üres fülekre és konok fejekre talál, de főnöke úgy és ott alázza meg, ahol tudja, aláássa a tekintélyét és megszidja, amiért alaposan végzi a munkáját. A rendőrkapitányság nem akar magának plusz figyelmet, főleg nem a választások előtt. Éva segítségére új kollégája siet, aki meggyőzi a rendőrkapitányt, hogy érdemes utánajárni a rejtélyes haláleseteknek. Éváék két hetet kapnak, hogy megoldják a gyilkosság-sorozatot és kiderítsék, milyen összeesküvés áll a háttérben.
Az egyedülálló édesanya nem a tettek embere, de élesen vág az esze, megtalálja azokat a logikai következtetéseket, melyek keresésével a többiek nem fáradnak. Éva pánikbetegségben szenved, néhai férje öngyilkossága, s az ebből fakadó keserűség kíséri a mindennapokban. Tinédzser lányával sem ért szót, aki igényelné az anyai törődést, s aki maga is égető nehézségekkel találja szembe magát az iskolában.
Bár a kutatómunkában, a bűnügyi esetek közötti korrelációk megtalálásában Éva megállja a helyét, éles helyzetben nem szuperál, ami előhozza a kérdést, hogy vajon egy pánikbeteg, terepmunkára alkalmatlan személyt - legyen bármennyire is briliáns a háttérmunkában - meddig alkalmazna a való életben a magyar rendőrség?!
A Jászai Mari-díjas Balsai erőlködés nélkül, tiszta érzelmi megnyilvánulásokkal hozza a pánikbetegséggel küszködő rendőrnőt, de nem kap lehetőséget arra, hogy szerepét egy fokkal színesebbé, változatosabbá tegye. A karakter ugyanis a krimi egésze alatt megmarad ugyanolyan gyámoltalannak, amilyennek az első képkockán látjuk; egy film esszenciális alapeleme az adott szereplő jellemfejlődése, a kezdeti ponttól való elrugaszkodás, s ha ez nincs meg, olyan pillanatok ragadnak bent a színészi alakításban, amelyek előre vinnék a cselekményt is.
Az Ujj Mészáros Károly által rendezett "X - A rendszerből törölve" messze nem annyira tökös, mint amilyen lehetne; elkoptatott krimi elemek halmaza jellemző az alkotásra, szürke karakterekkel és olyan bűnüggyel, melynek kidolgozottsága bőven hagy kívánnivalót maga után. Felvetődik a kérdés, miért nem minisorozat készült az ötletből, hisz több idő lett volna kibontani a történetet, felépíteni a karaktereket. A fényképezés ellenben ötletes értelmezést kínál: a feje tetejére állt és elzüllött világ szimbólumát, a monoton, engesztelhetetlen valóságból való kiábrándultságot. ★★★★☆

2024. augusztus 4., vasárnap

Kathy Bates | "Dolores Claiborne" (1995)

Miután édesanyját gyilkosság gyanúja miatt őrizetbe veszik, a feltörekvő újságírónő, Selena (Jennifer Jason Leigh) a Main-beli Little Tall szigetre utazik, hogy kiderítse, miért találták anyját sodrófával a kezében egykori munkaadója holtteste felett. Anya és lánya évtizedek óta nem találkoztak, így amíg Dolores (Bates) a tárgyalására vár, van idejük bőven újra ismerkedni és felásni a régmúlt rothadó csontvázait. Visszatekintések segítségével megismerhetjük Dolores-t, ártalmas házasságát férjével, munkaadójával, Vera Donovannal (Judy Parfitt) való bajtársi viszonyát és lányától való elidegenedésének okát is.
A visszaemlékezések egészen 1975-ig nyúlnak vissza. Dolores Claiborne elnyűtt házasságban él férjével, Joe-val (David Strathairn), aki nem csak verbálisan nyüstöli, de fizikai erőszakot is alkalmaz vele szemben. A férfi természete rapszodikus, egyik pillanatban még háborog valamin, a következőben megüti, bántalmazza az asszonyt; tinédzser lányukat pedig szexuálisan zaklatja. Dolores ellenben nem hagyja magát, erőszakra erőszakkal válaszol, s amikor már nem bírja elviselni a férfi ártó jelenlétét, munkaadójával, a kőgazdag, özvegy Vera Donovannal szövetkezik, aki találó alternatívát kínál az asszonynak.
Az Oscar-díjas Kathy Bates-t hébe-hóba látni csak olyan szerepekben, amikben nem domináns magatartású a színen. A veterán színésznő markáns lénye valahogy elutasítja azt, hogy áldozatnak állítsák be az általa játszott karaktereket: valamennyi filmjében ("Misery" - 1990; "About Schmidt" - 2002; "Richard Jewell" - 2019) - így ebben is - visszavág a bántalmazóinak és foggal-körömmel védi az igazát. Bates tusakodása az abuzív férjjel inspirálja a szemlélőt, nem csak mert a történetben az ő oldalán áll az igazság, de azért is, mert egy olyan korban viszi véghez mindezt, amiben a következményektől rettegve ritkán álltak ki a nők bántó férjeik ellen.
Bates változatos színészi palettát mozgat meg a performanszában és erőt ad minden elnyomott nőnek, anyának az univerzumban; talán nem erős azt állítani, hogy Stephen King feminista ikonnak álmodta meg a karaktert, amelynek manifesztálódását Bates játékában érjük a film képkockáin.
A "Dolores Claiborne" a Stephen King-regények egyik legkiválóbb filmes adaptációja. Egy látszólag idilli amerikai család életébe vezeti a nézőt, ami fájdalommal és túlélni-akarással tapétázza ki a ház falát. Habár a dráma hangulata sivár és mélabús, az édesanyja jó értelemben vett mártíromsága, gyermekéért hozott áldozata mindenképpen ösztönző hatással bír. A megkapó szereplőgárda (Bates mellett Jennifer Jason Leigh, Judy Parfitt, Christopher Plummer és David Strathairn) szuggesztív karakterábrázolással teszi felejthetetlenné az alkotást. ★★★★★